Tüm binaların EKB (Enerji Kimlik Belgesi) alma zorunluluğu olduğunu biliyor muydunuz?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan "Enerji Performansı Yönetmeliğine göre binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması zorunlu hale getirilmiştir.

Daha basit bir ifade ile buzdolapları, çamaşır makineleri gibi beyaz eşyalardaki ya da klimalardaki enerji performans sınıflandırmaları artık binalar için de geçerlidir. Bu sınıflandırmalar A’dan G’ye kadar yapılmıştır. A sınıfı en verimli seviyeyi belirtirken, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtmektedir. Binalarda bu sınıflandırmayı gösteren belgeye Enerji Kimlik Belgesi ya da kısaca EKB denilmektedir.

Yeni yapılacak veya yapılmakta olan binaların enerji kimlik belgesi sınıfı en düşük C sınıfında olacak şekilde tasarlanmalı ve inşaa edilmelidir. C sınıfından daha düşük seviyede çıkan yeni yapılacak veya yapılmakta olan binalar kanunen iskan ruhsatı alamamaktadır.

Mevcut binalar için enerji kimlik belgesi asgari sınıflandırma seviyesi koşulu yoktur. Mevcut binalar halihazırdaki ısı yalıtımı, pencerelerin ısı yalıtımı, ısıtma-soğutma ekipmanları verimi, aydınlatma armatürleri verimliliği gibi parametrelerine bağlı olarak A sınıfından G sınıfına kadar her sınıf Enerji Kimlik Belgesi alabilmektedir.

2011'den önce inşa edilmiş yapılar için EKB alma süresi ise önce 2017 olarak belirlenmiş ancak daha sonra 2020 ye kadar uzatılmıştır. Fakat, daire alım satımı gibi işlemlerde de artık sizden EKB belgesi talep edileceğinden bu belgenin süre sonunu beklemeden bir an önce alınması faydanıza olacaktır. Siz de bir an önce EKB almak istiyorsanız Türkiye'nin her yerine hizmet veren kaliteli ve hızlı çözüm üreten firmamızı tercih edebilirsiniz. Uygun fiyatlarımızı öğrenmeden karar vermeyin. Bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bize şimdi ulaşın!
Fiyat Al
Ara